Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
10.08.2009 23:56 - За костите на един Патриот
Автор: valsodar Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1015 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 11.08.2009 00:03


Проф. д-р Божидар ДИМИТРОВ
Историята на всеки народ е низ от възходи и падения. Нашата също не прави изключение. Но историците предпочитат да изследват периодите на възходи - и по-полезно е за патриотичното възпитание на подрастващото поколение, а и на самия учен му е по-приятно да пише за победи.
Това е и причината да се забравят много събития в по-старата, а и в по-новата ни история. Което е грешка поне по две причини. Първата е, че обществената функция на историята е да бъде "учителка за живота". И всяко поколение трябва да знае както причините за успеха на един народ в определен момент, така и причините за неуспеха му в друг период. Второ, дори във времена на неуспехи и поражения има блестящи примери на смелост, храброст, себеотрицание и жертвоготовност пред олтара на отечеството.
Едно от позабравените събития в най-новата ни история е т. нар. Междусъюзническа война, а сред забравените ни герои от нея е полковник Константин Каварналиев.
Константин Великов Каварналиев е роден в Шумен на 15 февруари 1866 г. Завършва Военното училище в София. Участва в Сръбско-българската война през 1885 г. като юнкер и се отличава в сраженията при Сливница, Цариброд и Пирот. След войната завършва Военната академия в Белгия. Специализира и в Италия. По време на Балканската война през 1912-1913 г. е началник-щаб на V пехотна Дунавска дивизия.
След избухването на Междусъюзническата война през 1913 г. е назначен за командир на 3-а бригада от Трета пехотна Балканска дивизия.
Положението на българските войски в Македония е тежко. Те покриват фронт от Егейско море до Куманово. Гръцката армия предприема настъпление срещу тях в три направления: по долината на Места в направление Драма-Неврокоп-Банско-Разлог; по долината на Струма-Серес-Петрич-Кресна-Горна Джумая-София; по направлението Солун-Кукуш-Дойран-Валандово-долината на Вардар. Трябва да признаем, че гърците имат успех, и в първите дни на юли авангардите им достигат Разлог и Горна Джумая.
За съединяването на сръбската и гръцката армия - което би поставило България в крайна опасност - особено важно за Гърция е направлението Кукуш-Дойран-Валандово, пазещо долината на Вардар. Двете вражески армии дотогава нямат връзка.
Българският гарнизон в Солун е символичен - една рота. И след епична борба е съкрушен от гръцките сили. Шест дивизии, командвани лично от крал Константинос I, атакуват Кукуш, отбраняван от два български полка. Те се сражават три дни, давайки възможност на населението да се изтегли без жертви към Стара България. Гърците губят 10 000 убити (в цялата Балканска война са само 6000 убити!). Без да позволят да бъдат обкръжени, нашите полкове се изтеглят на север. Кукуш е изгорен до основи и гръцката армия се устремява към Дойран. Полковник Каварналиев разполага само с два полка - 32-ри и 42-ри, които на всичкото отгоре са непълни и имат общо едва 3000 бойци. Гърците атакуват с 42 000 бойци. Един срещу четиринадесет.
Боят пламва със страшна сила на 18 юни 1913 г. Българските войници се сражават като лъвове. Резерви и поддръжки от тила не идват. На 22 юни полковник Каварналиев изпраща в тила адютанта си поручик Дуров с думите: "Поручик, тръгни по пътя за София и ако срещнеш дори един български войник, прати ми го, за да го хвърля в боя!" Дуров среща много български войници. Но те също се сражават отчаяно - при Злетово, Щип, Занога, Кресна, Предела, Пехчево, Берово, Криволак, Калиманци. И на 23 юни полк. Каварналиев хвърля в боя единствения резерв - себе си. Напуска командния бункер и с пушка в ръка контраатакува с войниците си в първия боен ред. Противникът е отбит, позицията удържана, гърците се отказват от настъпление към България. По време на сражението полковник Каварналиев е ранен в крака. Раната изглежда лека и той не напуска бойното поле, но се оказва, че куршумът е пронизал важна артерия. Храбрият пълководец умира няколко часа по-късно от загуба на кръв.
Произведен е посмъртно в генерал-майор.



 Паметникът на полк. Каварналиев е в Шумен, вместо в Македония

11 юни 2009 14:01| Валери Великов |

image

© DarikNews Валери Великов

  Постоянната комисия по култура към общинския съвет в Шумен одобри поставянето на паметник на полковник Константин Каварналиев в Шумен. Комисията реши и, от общинския бюджет, да бъдат отпуснати 15 000 лева за ситуиране на паметника в новата среда и оформяне на околното пространство.

 Полковник Каварналиев е роден през 1866 година в Шумен. Той ръководи 3 бригада от 3 Балканска дивизия, която спира, в продължение на 25 дни, настъплението на шесткратно превъзхождащи я по численост гръцки войски и спасява българските села в Югоизточна Македония. Загинал е на 23 юни 1913 година. Във връзка с това общината е предвидила паметникът на Каварналиев да бъде открит на 23 юни тази година, каза, по време на комисията, зам.-кметът по култура и образование Живка Тонева.

На територията на днешна Македония е бил изграден паметник на полковник Каварналиев, който по-късно е бил разрушен.
 
image

По инициатива на сдружение "Плиска" монументът е възстановен, но македонските власти категорично отказали той да бъде поставен на мястото на стария. За това от сдружението са решили паметникът да бъде ситуиран в Шумен, който е родният град на полковника.

(По материали на http://tritesestri.blogspot.com/2008/07/blog-post.html
http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2006-12-03&article=170260
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=365073 )

И във връзка с едно нагло изказване на американският посланник в Скопие
Посланикът на САЩ в Скопие: България и Македония да уредят споровете си дипломатично





Гласувай:
2



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: valsodar
Категория: Лични дневници
Прочетен: 7410326
Постинги: 1739
Коментари: 18276
Гласове: 27883
Архив